Dopasuj styl życia do DNA
18.05.2017

Dopasuj styl życia do DNA

- Badania genetyczne dają ogromną wiedzę na temat naszego zdrowia  i pozwalają na dopasowanie stylu życia i sposobu odżywiania do naszego DNA - mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista endokrynolgii, ginekologii i położnictwa.

- Co to są badania prognostyczne?

- Badania prognostyczne służą ocenie predyspozycji do zachorowania na niektóre chory, np. choroby nowotworowe. Badania wykazują czy jesteśmy narażeni na choroby, dzięki czemu możemy im przeciwdziałać.

- O jakie choroby chodzi?

- Są to przede wszystkim badania w kierunku raka piersi, raja jajnika i raka jelita grubego. Wyniki pozwalają też ocenić predyspozycje do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego czy powikłań zatorowo-zakrzepowych. To są zagadnienia, które nas najbardziej interesują.

- Dlaczego warto się zbadać?

- Warto się zdecydować, żeby poznać stan naszego zdrowia i wiedzieć, czy jesteśmy bardziej narażeni na konkretne niebezpieczeństwo. Dzięki temu możemy wcześniej włączyć profilaktykę, wykonywać badania okresowe i wcześniej rozpoznać te choroby. Wtedy można ich uniknąć, wcześniej leczyć i przeciwdziałać. Badania genetyczne dają ogromną wiedzę na temat naszego zdrowia  i pozwalają na dopasowanie stylu życia i sposobu odżywiania do naszego DNA.

 

dr n. med. Katarzyna Skórzewska. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny), z którą związana była do 2009 r. początkowo jako asystent a następnie adiunkt w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej; równocześnie była pracownikiem  Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza oraz Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Zajmuje się endokrynologią ginekologiczną oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe