Dieta wątrobowa
28.08.2017

Dieta wątrobowa

Dieta z ograniczeniem tłuszczu potocznie zwana wątrobową to dieta lekkostrawna, w której należy wyeliminować przede wszystkim pokarmy ciężkostrawne, surowe i smażone a nie tylko tłuszcze. Ma na celu w celu ochrony wątroby i trzustki przez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej.

Dieta wątrobowa jest odmianą diety lekkostrawnej czyli powinna być uboga w błonnik oraz dodatkowo eliminować z jadłospisu potrawy ciężkostrawne, wzdymające i długo zalegające w żołądku. Modyfikacja jadłospisu polega na redukcji pokarmów zawierających duże ilości tłuszczów, szczególnie zwierzęcych oraz obfitujących w cholesterol, na odstawieniu potraw smażonych, surowych i ciężkostrawnych. Dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu i cholesterolu ma zastosowanie głównie w przewlekłym zapaleniu i kamicy pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, w zapaleniu wątroby, marskości wątroby oraz przewlekłym zapaleniu trzustki.

Posiłki należy spożywać regularnie, w miarę o jednakowych porach dnia, w niewielkich objętościach, 4 do 5 razy dziennie. Potrawy przyrządza się głównie poprzez gotowanie w wodzie, na parze lub metodą duszenia bez obsmażania na tłuszczu. Podczas stosowania diety nie podaje się potraw smażonych, pieczonych i wędzonych.

Należy pamiętać, że każda dieta powinna być dostosowana indywidualnie dla chorego. Należy uwzględnić obserwacje pacjenta i wykluczyć te pokarmy, które wywołują lub nasilają dolegliwości. Dlatego najlepiej poprosić o fachową pomoc dietetyka, który indywidualnie dopasuje jadłospis, zapobiegający niedoborom w miarę naszych potrzeb i stanu zdrowia.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

dieta 7-dniowa

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe