Dieta sokowa
20.07.2017

Dieta sokowa

Dieta czy inaczej detoks sokowy to jeden z popularnych sposobów na oczyszczenie naszego organizmu z toksyn. Kurację oczyszczającą najlepiej stosować właśnie latem, kiedy dostępne są świeże warzywa i owoce.

Najlepsze efekty oczyszczające daje kuracja trwająca siedem dni. Jednak już podczas jednodniowego detoksu możemy poczuć się lżejsi i zdrowsi. Kurację oczyszczającą zazwyczaj stosuje się wiosną i latem, kiedy to na rynku dostępne są świeże warzywa i owoce. Stosowanie jej przez dłuższy czas może jednak być szkodliwe.Dieta sokowa ma na celu oczyszczenie z nagromadzonych toksyn oraz odkwaszenie organizmu. Dodatkowo dostarcza dużą dawkę witamin i składników mineralnych, przez co wzmacnia odporność i poprawia samopoczucie.

Detoks sokowy polega na zastąpieniu, przeważnie pięciu posiłków sokami z warzyw i owoców. W trakcie jego trwania rano, po przebudzeniu należy wypić szklankę letniej wody z sokiem z cytryny, a następnie w godzinach posiłków, spożywać soki w warzywne i warzywno-owocowe. Podczas kuracji, w celu szybszego usunięcia toksyn z organizmu, należy pić ponad dwa litry wody mineralnej oraz herbatki ziołowe. Zabronione jest picie kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu. Nie wolno dosładzać ani solić przyrządzonych soków, jedynie można je doprawić aromatycznymi przyprawami jak bazylia czy oregano.

Bardzo pomocne przy przygotowywaniu soków będą sokowirówka i wyciskarka. Jednak, gdy nie mamy w domu takiego sprzętu, dobrze sprawdzi się też blender. Należy pamiętać, że detoks sokowy jest dietą o bardzo niskiej kaloryczności. Dlatego podczas stosowania diety może pojawić się uczucie zmęczenia i braku siły, ból głowy. Stosowanie jej przez dłuższy czas może jednak być szkodliwe dla organizmu. Diety nie powinny stosować osoby chore przewlekle np. na cukrzycę, dzieci i młodzież oraz kobiety w ciąży i karmiące. Przed podjęciem decyzji o takiej diecie należy skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

dieta 7-dniowa

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe