Demencja starcza
03.04.2018

Demencja starcza

Demencja, czyli otępienie to problem dotykający przede wszystkim osób starszych, który kojarzymy głównie z utratą pamięci. Dowiedz się czym jeszcze charakteryzuje się demencja i czy można zapobiec jej występowaniu.

Czym jest demencja i jakie są jej objawy?

Demencja to wynikające ze zmian powstałych w mózgu zmniejszenie sprawności umysłowej. Utrata komórek nerwowych jest odpowiedzialna za postępujące osłabienie funkcji poznawczych, a więc wszystkich umiejętności naszego mózgu koniecznych nam do rozpoznawania otoczenia, w którym żyjemy i właściwego w nim funkcjonowania. Najbardziej znany objaw demencji to zaniki pamięci. W pierwszym etapie choroby osoba dotknięta demencją miewa niewielkie kłopoty 
z pamięcią, np.: zapomina zapłacić rachunki czy nie pamięta gdzie zostawiła klucze od mieszkania. Sytuacje te zdarzają się każdemu, dlatego początkowo są najczęściej bagatelizowane zarówno przez chorego jak i członków jego rodziny, zrzucane na karb zmęczenia i wieku oraz w żaden sposób nie są łączone z pojawiającymi się pierwszymi oznakami demencji. Niestety, otępienie to coś więcej niż zaniki pamięci. W kolejnym etapie choroby u osoby cierpiącej na demencję zaobserwować możemy szereg innych objawów, takich jak: problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, utratę zdolności uczenia się, brak umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób, właściwej oceny sytuacji i podejmowania decyzji, trudności w mówieniu, problemy z liczeniem a także apatię, wahania nastroju, drażliwość, agresję czy lęk, które stopniowo pojawiają się w życiu chorego i z czasem ulegają nasileniu. Osoba taka ulega wycofaniu z życia zawodowego i społecznego. Objawem demencji są także problemy z odżywianiem i ogólne osłabienie organizmu chorego. W trzecim etapie chory wymaga całodobowej opieki. Nie wykonuje samodzielnie żadnych czynności dnia codziennego ani nie kontaktuje się z otoczeniem. Etap ten kończy się śmiercią chorego.

Przyczyny demencji

Przyczyny otępienia starczego to choroby neurodegeneracyjne, w których przebiegu dochodzi do zwyrodnienia tkanki nerwowej. Należą do nich choroba Alzheimera, Parkinsona czy Picka (gdy zmiany dotyczą płata czołowo-skroniowego). Demencja może być także wynikiem urazu, infekcji lub guza mózgu, efektem nadużywania alkoholu czy długotrwałego stresu i wystąpić może u ludzi stosunkowo młodych. Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny problemu, co umożliwia włączenie właściwego sposobu leczenia.

Demencja starcza – jak ją leczyć i jak przeciwdziałać?

Otępienia starczego niestety wyleczyć się nie da. Jest ono bowiem wynikiem zmian strukturalnych zachodzących z wiekiem w mózgu, których współczesna medycyna odwrócić jeszcze nie potrafi. Dostępne leczenie polega na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia chorego. W farmakoterapii zastosowanie znajdują leki, których zadaniem jest zwiększenie poziomu acetylocholiny – substancji przekaźnikowej w układzie nerwowym odpowiedzialnej m.in. za procesy pamięciowe i zdolność uczenia się. Drugi element terapii to ćwiczenia dla mózgu, należą do nich: rozwiązywanie krzyżówek, sudoku i łamigłówek, gra w gry planszowe, szachy, warcaby i karty oraz czytanie książek. Wymienione ćwiczenia to nie tylko element terapii, ale także profilaktyki. Jak najwcześniej powinniśmy wprowadzić w swoje życie również  takie elementy jak: dieta bogata w orzechy i ryby, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu, które także pomogą nam ochronić się przed demencją.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe