Przetwory mięsne i nowotwór piersi
30.01.2018

Przetwory mięsne i nowotwór piersi

Nowotwór piersi stanowi współcześnie jeden z większych problemów epidemiologicznych. Prowadzone są różnorodne badania nad wpływem żywności na rozwój poszczególnych typów nowotworów i możliwości jej zastosowania w prewencji.

Już w 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia, na podstawie ponad 800 badań, potwierdziła, że spożywanie przetworów mięsnych zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Nowe badania potwierdzają także wcześniejsze doniesienia o wpływie konsumpcji przetworzonych produktów mięsnych na wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi. Naukowcy badaniem objęli ponad 260 tysięcy kobiet w wieku od 40 do 69 lat. Przez 7 lat badań nowotwór piersi zdiagnozowano u 4 819 kobiet. Odkryto, że ryzyko raka piersi wzrosło o 21% u kobiet spożywających ponad 9g przetworzonych produktów mięsnych dziennie w porównaniu do osób o ich najniższym spożyciu. Ilość ta odpowiada dwóm kiełbasom na tydzień. Za przetwory mięsne uznano produkty zmodyfikowane w celu poprawy ich smaku oraz okresu przydatności do spożycia. Są to np. bekon, kiełbasy czy salami. W badaniu wykazano też, że ryzyko jest większe o 9% dla kobiet po przebytej menopauzie. Nie potwierdzono natomiast sugerowanego wcześniej związku miedzy spożyciem czerwonego mięsa a ryzykiem raka piersi.

Badanie stanowi dodatkowy dowód, że przetworzone produkty mięsne mogą być szkodliwe w zakresie nowotworu piersi, jednak potrzeba dodatkowych badań by te wyniki potwierdzić.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe