Czas grypy: szczyt sezonu
05.03.2018

Czas grypy: szczyt sezonu

Trwa szczyt sezonu na grypę. Pod koniec lutego liczba zachorowań i podjerzeń zachorowań na grypę  w Polsce przekroczyła 248 tys. w ciągu tygodnia!

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w okresie od 23. do 28. lutego zarejestrowano w Polsce 248 016 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Oznacza to dziennie ponad 107 osób na każde 100 tys. ludności. Odnotowano też trzy zgony z powodu grypy.

W 2017. roku, rekordową liczbę zachorowań notowano na przełomie stycznia i lutego. Na grypę zachorowało wtedy w Polsce najwięcej ludzi od kilkudziesięciu lat. W statystykach Państwowego Zakładu Higieny, od 1975 roku nie było tak wysokiej liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od kilku lat regularnie przybywa chorych a statystyki są zastraszające. Dla porównania, w latach 2006-2008 odnotowano rocznie pomiędzy 300-500 tysięcy przypadków. W 2016 roku ta sama statystyka podaje już ponad 4 miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

W sezonie 2006/2007 według oficjalnych danych, do lekarzy zgłosiło się z grypą niespełna 300 tysięcy osób. W sezonie - 2016/17 liczba ta wyniosła prawie 5 milionów!

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego było to dokładnie 4 841 674 osoby. To ponad dziesięć razy więcej przypadków rocznie, w ciągu zaledwie 10 lat.
W tym roku, pod koniec lutego liczba pacjentów z grypą lub jej podejrzeniem znów przekroczyła 100 osób na 100 tys. ludności dziennie. Możemy więc spodziewać się kolejnego niechlubnego rekordu.

Warto pamiętać, że rozpoznać grypę może tylko lekarz po zleceniu badań, dlatego z podejrzeniem tej choroby trzeba koniecznie zgłaszać się do specjalisty. Kiedy na grypę chorują dzieci lub osoby starsze, zachować  trzeba szczególną dbałość w realizowaniu zaleceń lekarza - ta choroba może okazać się niezwykle groźna. Najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed grypą jest szczepienie, wykonane jeszcze przed sezonem grypowym.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe