Cykl miesiączkowy
06.08.2017

Cykl miesiączkowy

Jak prawidłowo powinien przebiegać cykl miesiączkowy, a także jakie mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania? O tym i innych sprawach związanych z miesiączkowaniem opowiada specjalista ginekologii i położnictwa, lek med. Zdzisław Dubnicki z Kliniki Estell.

 - Co to jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy - miesiączkowanie kobiet to pewien okres życia kobiet, często towarzyszący płodności. Miesiączkowanie jest wyrazem przemian błony śluzowej macicy przygotowywanej, na drodze przemian hormonalnych, do ewentualnej ciąży.

 - Kiedy zaczyna się miesiączkowanie i ile trwa?

Dziewczynki zaczynają miesiączkować w wieku lat nastu (od 10 do 14, ale jest to proces indywidualny), początkowo miesiączki nie są regularne, ale po roku czy dwóch regulują się. W normalnym trybie występują co 28-30 dni. Oczywiście zdarzają się odstępstwa, które niekoniecznie są nieprawidłowością.

Cykl miesiączkowy świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu osi podwzgórze - przysadka - jajnik i jest wykładnią zdrowia. Jeśli jest regularny, oczywiście są odstępstwa też w ramach normy, to należy się spodziewać, że kobieta jest zdrowa, czuje się dobrze i w trakcie cyklu przechodzi różne procesy psychiczne. Znane dobrze jest pojęcie napięcia przedmiesiączkowego czy złe samopoczucie związane z samą miesiączką.

Jeśli miesiączki są regularne niemodyfikowane antykoncepcją hormonalną to w granicach środka cyklu (od 11 do 17 dnia) jest czas, gdy kobieta może zajść w ciążę, może tę ciążę planować. Przy normalnym krwawieniu miesiączkowym trwającym od 3-4 do 7 dni (norma), kwestia indywidualna. Proces trwa do około 45. roku życia przebiega najczęściej bez istotnych zmian. Pod koniec miesiączki mogą występować częściej (bliżej siebie), cykl się skraca - związane jest to z niedomogą jajnika i mniejszą produkcją progesteronu, który modyfikuje drugą fazę cyklu. Bardzo często w tej fazie nie każdy cykl jest owulacyjny, trudniej zajść w ciążę. Teraz jest moda na późniejsze zachodzenie w ciążę, co wymaga pomocy. By ta ciąża zaistniała, a potem została podtrzymana bardzo często wiąże się to z ingerencją farmakologiczną.

- Czy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania i jak postępować po ich pojawieniu się?

Zaburzenia miesiączkowania mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem, gdyż część zaburzeń może być sygnałem groźnej choroby, z nowotworami włącznie. Trzeba zaznaczyć, że obecnie kobiety są bardziej świadome, oczytane i nie wspierają się jedynie informacjami od sióstr czy mamy. Bardzo dużo wiedzą i przychodząc do lekarza zadają dość profesjonalne pytania.

Jeśli miesiączki są zaburzone wymagają konsultacji, badania ultrasonograficznego i badań hormonalnych. W zależności od wyników wprowadza się leczenie. Bardzo często wystarczy jedynie leczenie farmakologiczne, zachowawcze, ale czasami niestety wymagane jest leczenie zabiegowe. Począwszy od prostych zabiegów do zabiegów rozleglejszych i operacyjnych.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza ginekologii estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Naturalne piękno