Co to jest zespół Reitera?
10.07.2017

Co to jest zespół Reitera?

Reaktywne zapalenie stawów czyli zepół Reitera jest asymetrycznym zapaleniem kilku stawów, w następstwie przebytego uprzednio zakażenia narządów moczowo - płciowych lub przewodu pokarmowego. O zespół chorobę pytamy ortopedę dr n. med. Bartosza Łukaszewskiego z Enel-med.

 

- Czym jest zespół Reitera?

- Zespół Reitera, czyli reaktywne zapalenie stawów,  jest asymetrycznym zapaleniem kilku stawów, w następstwie przebytego uprzednio zakażenia  narządów moczowo - płciowych lub przewodu pokarmowego. Główną rolę w rozwoju choroby odgrywa pobudzenie układu odpornościowego przez pierwotną infekcję oraz jego nieprawidłowa reakcja na obecność antygenów bakterii, czego efektem jest pojawienie się wtórnych objawów w obrębie: gałki ocznej, dróg moczowo - płciowych  i stawów.

Najczęstszymi czynnikami powodującymi rozwój choroby są: pałeczki jelitowe z rodziny Enterobacteriaceae (Salmonella, Yersinia, Shigella) i chlamydie (gł. Chlamydia trachomatis), rzadziej:  Neisseria gonorrhroeae, Clostridium difficile czy Mycoplasma.

- Kto jest najbardziej narażony?

Występuje stosunkowo rzadko, dotyczy 4 na 100 osób, które przeszły zakażenie cewki moczowej bądź jelita. Zachorowania dotyczą najczęściej mężczyzn w przedziale wiekowym 20-40 roku życia czyli aktywnych seksualnie, jednak wystąpić mogą w każdym wieku. Zauważalny jest związek zachorowań z obecnością antygenu HLA B-27 (75% chorych jest HLA B-27 dodatnich) oraz mikro-urazami chrząstki stawowej.

- Jak rozpoznaje się objawy?

Objawy pojawiają się najczęściej w ciągu 3-4 tygodni od pierwotnej infekcji ( do 6 tygodni ). Dominującymi objawami ze strony narządu ruchu jest zapalenie jednego dużego stawu, głównie kończyny dolnej, najczęściej stawu kolanowego lub skokowego, objawiające się bólem i obrzękiem. Poza tym, występować może zapalenie palców stóp, które nadaje im tzw. kształt kiełbaskowaty.

W zakresie gałki ocznej występuje zapalenie spojówek bądź zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej, które powoduje ból oka z zaczerwienieniem, nadmiernym łzawieniem i zaburzeniami widzenia.

Zmiany w  narządach moczowo - płciowych u mężczyzn polegają na wystąpieniu nadżerek, pęcherzyków lub plamek na żołędzi lub trzonie prącia (tzw. obrączkowate zapalenie żołędzi), wycieku z cewki moczowej oraz bolesnym oddawaniu moczu. U kobiet dochodzi do zapalenia szyjki macicy lub zapalenia pochwy, które najczęściej jest bezobjawowe.

- Jak wygląda leczenie?

Leczenie polega na eliminacji pierwotnego zakażenia cewki moczowej i jelit z zastosowaniem odpowiednio dobranego antybiotyku. Ponadto stosuje się leczenie łagodzące dolegliwości bólowe - w początkowym okresie są to głównie niesterydowe leki przeciwzapalne, a w wyjątkowo silnych bólach - glikokortykosteroidy. W przypadku ich nieskuteczności włącza się leki modyfikujące przebieg choroby takie jak: sulfasalazyna, metotreksat, azatiopryna; bądź leki biologiczne: infliksymab lub etanercept.  Istotną rolę w leczeniu odgrywa również rehabilitacja oraz fizykoterapia. Leczenie jest wysoce skuteczne, większość chorych udaje się całkowicie wyleczyć.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

konsultacja ortopedy

sprawdź szczegóły ico

medycyna sportowa