Co to jest liposukcja?
26.06.2017

Co to jest liposukcja?

- Wbrew pozorom liposukcja jest poważnym zabiegiem z zakresu medycyny. Jest to popularny zabieg, ale ludzie muszą zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie się z nim wiążą. Zdrowie jest najważniejsze - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski, kierownik medyczny Estell, specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej.

Co to jest liposukcja?

- Wbrew pozorom liposukcja jest bardzo poważnym zabiegiem z zakresu medycyny, nie tylko samej estetycznej. To działanie na pograniczu medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej. Zabieg przeprowadza się w miejscu występowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. To połączenie terapii i estetyki, gdyż jednocześnie pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także poprawiamy swój kształt. Zgodnie z zapisami prawnymi Unii Europejskiej zdrowie jest pojęciem dobrostanu. Nasze poczucie zadowolenia z wyglądu wpływa na nasze zdrowie.

Z uwagi na fakt, że zabieg wykonujemy na dużym obszarze ciała, gdzie występuje dużo naczyń krwionośnych należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Pacjent przez kilka tygodni po musi nosić bieliznę uciskową zapobiegającą powstawaniu krwiaków i zatorów.

Przy zabiegu liposukcji należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim pacjent musi zostać zbadany i zakwalifikowany. Ważne jest sprawdzenie przeciwskazań anestezjologicznych. Istotne jest także przygotowanie do samego zabiegu, jak i zalecenia po (bielizna uciskowa oraz przyjmowanie leków na zmniejszenie krzepliwości krwi). Liposukcję można określić mianem zabiegu estetyczno-leczniczego.

Jakie części ciała najczęściej poddaje się zabiegowi?

- Zabieg liposukcji może być wykonywany w różnych okolicach ciała. Najczęściej jest to brzuch. U mężczyzn w przypadku przerostu gruczołów są to okolice piersi, okolice boczków. U kobiet uda. Podbródek dotyczy obu płci. W zależności od tego, jaką okolicę będziemy się zajmować muszą zostać spełnione konkretne warunki. Podstawą jest zakwalifikowanie pacjenta.

Jakie są rodzaje liposukcji?

Ze względu na urządzenie, którym wykonujemy zabieg możemy wyróżnić:

  • liposukcję mechaniczną polegającą na wstrzyknięciu odpowiedniego płynu, a następnie po zrobieniu małego nacięcia wprowadza się sondę i uszkadzając mechanicznie tkankę tłuszczową odsysa się;
  • liposukcję wodną - wprowadzenie sondy przypominającej karcher, a następnie za pomocą cienkiej szprycy wody uszkadza się tkankę tłuszczową i później ją odsysa;
  • liposukcję laserową polegającą na wprowadzeniu sondy z włóknem światłowodowym i za pomocą energii w dżulach rozbija się tkankę tłuszczową, którą następnie odsysa się;
  • liposukcję ultradźwiękową polegającą na wprowadzeniu sondy ultradźwiękowej rozbijającej tkankę tłuszczową, dzięki temu nie uszkadza się naczyń krwionośnych, a jedynie odsysa tkankę.

Jakie są główne efekty liposukcji?

- Głównym efektem liposukcji jest ubytek tkanki tłuszczowej i jej nadmiaru. Często wiąże się to z późniejszą plastyką brzucha, gdy tkanka pozostaje po zabiegu luźna. Nazywamy to dwuetapowa plastyką brzucha. W przypadku podbródka, czy piersi u mężczyzn mamy efekt wyrzeźbienia, otrzymujemy estetyczny wygląd poprzez wyrzeźbienie. Podobnie jest z udami u kobiet.

Jakie rady ma pan dla ludzi zainteresowanych liposukcją?

- Przede wszystkim pacjent musi zdawać sobie sprawę, że nie jest to malowanie paznokci i najważniejszy jest rozsądek. Zabieg przeprowadzamy w celu poprawienia swego wyglądu, a w konsekwencji zdrowia. Są to zabiegi obarczone ryzykiem. Nie można do tego podchodzić przez pryzmat grubości portfela. Warunki medyczne i możliwości biologiczne pacjenta często nie pokrywają się z jego oczekiwaniami. Każdy pacjent powinien przywiązywać uwagę do tego, gdzie to robi i kto wykonuje zabieg. Bezpieczeństwo ponad wszystko.

Trzeba zebrać wywiad, co pacjent chce osiągnąć. Pacjent musi podpisać świadomą zgodę, a tam są przeciwskazania i często dopiero wtedy się przyznaje do czegoś. Musi być świadomość, a nie tylko poczucie piękna. Zdrowie jest najważniejsze.

 

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Konsultacja lekarza ginekologii estetycznej

sprawdź szczegóły ico

Naturalne piękno