Co dają badania genetyczne?
08.09.2017

Co dają badania genetyczne?

Badania genetyczne wykryją predyspozycje do poważnych chorób, co może uratować Ci życie - niebezpieczeństwu można przeciwdziałać.  Wyniki mogą też wykluczyć daną chorobę, co Cię uspokoi. 

Decydując się na badania genetyczne, najczęściej wiemy już jakie informacje chcemy uzyskać i czego chcemy się dowiedzieć. Badamy z reguły predyspozycje do wystąpienia chorób występujących w naszej rodzinie. Badania, to nie tyko ewentualne przygotowanie się do choroby, wyniki mogą pozwolić nam odetchnąć i pozbyć się stresu.  - Wyniki mogą wykazać  brak predyspozycji do rozwoju danej choroby i to nas uspokoi, wykluczy np. możliwość wystąpienia nowotworu - mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska z Enel-med.

Badania genetyczne nie stwierdzają, że będziemy chorzy, wykrywają jednak genetyczne predyspozycje do wystąpienia niektórych poważnych chorób. Wykrycie zagrożenia daje szansę na dostosowanie trybu życia czy nawyków żywieniowych tak, by zminimalizować ryzyko. - Jeżeli się dowiem, że mam predyspozycje do rozwoju, przykładowo nowotworu, mogę temu zapobiec lub opóźnić wystąpienie choroby. Mogę jej przeciwdziałać albo dobrze się przygotować, co sprawi, że jeśli zachoruję, leczenie będzie szybsze i przez to bardziej skuteczne - mówi dr Skórzewska.

Dzięki technologii badań genetycznych można wykryć między predyspozycje do chorób nowotworowych piersi, jajnika, jelita grubego, tarczycy czy prostaty. Dotyczą także chorób układu sercowo-naczyniowego czy powikłań zatorowo-zakrzepowych. Dzięki badaniom można też określić predyspozycje dziecka do sportu czy kierunków nauki.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe