Bezsenności nie wolno lekceważyć
23.06.2017

Bezsenności nie wolno lekceważyć

Bezsenność to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych. Uważa się, że dotyczy  średnio od 20-60% populacji. Sen regeneruje ciało i umysł. Jeżeli sen nie jest odpowiedni i produktywny efektem jest zmęczenie, brak koncentracji i problemy z normalnym funkcjonowaniem w ciągu dnia.

Bezsenność dotyczy trudności z zaśnięciem i wybudzania się albo niezadowalającej jakości snu nawet gdy śpimy długo. Zalecana długość snu to 6-8 godzin. Bezsenność można podzielić ze względu na przyczyny i czas trwania. Bezsenność krótkotrwała jest związana np. z incydentami stresu, infekcjami i stanami chorobowymi. Przyczyną może być też podróż w inne strefy klimatyczne czy ważne wydarzenie w naszym życiu. Bezsenność przewlekła utrzymuje się już około miesiąca, jest znacznie bardziej dokuczliwa i mocno pogarsza jakość życia. Może być spowodowana inną chorobą.

Bezsenność pierwotna i wtórna

Bezsenność pierwotna jest często efektem brakiem odpowiedniej higieny snu. - Sen regeneruje ciało i umysł, to ważny element naszego życia a często nie przygotowujemy się do niego odpowiednio. Objadanie się przed snem, używki, godziny spędzane na kanapie przed telewizorem czy ekranem komputera nie pomagają - mówi lek. Urszula Gołaszewska z warszawskiego oddziału Wilanów. Pora, o której kładziemy się spać także ma znaczenie. Nasze nawyki i tryb życia wpływają na jakość snu.

Bezsenność wtórna to wynik innych chorób, np depresji, stanów lękowych czy chorób somatycznych. Dotyczy często pacjentów, którzy leczą się kardiologicznie, z zaburzeniami rytmu serca, pacjentów z gorączką lub bólem.

 Zdarza się, że nie wiemy na co jesteśmy chorzy i bezsenność okaże się tylko jednym z objawów. - W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę zasadniczą i lecząc ją, pozbędziemy się bezsenności - mówi lek. Urszula Gołaszewska. - Częstą przyczyną bezsenności okazują się np. depresje i stany lękowe spowodowane stresem czy osobistymi problemami. Przyczyn może być  jednak wiele, więc jeśli przez dłuższy czas nie możemy zdrowo spać, nie wolno tego lekceważyć - zaznacza lekarz Enel-med. Podstawą walki z bezsennością jest znalezienie jej przyczyny. 

Do góry strony