Twoje DNA, Twoja instrukcja obsługi. Beata Sadowska.
23.03.2017

Twoje DNA, Twoja instrukcja obsługi. Beata Sadowska.

Żyję aktywnie, jestem mamą dwóch małych smyków. Tytus ma 3.5 roku, Kosma – rok. Mimo mamowania na pełen etat, nie chcę rezygnować ze swoich pasji. Z wielu powodów. Sport to czas tylko dla mnie. Zdrowy egoizm. Chwila oddechu.

Czas, kiedy mogę złapać własne myśli za ogon i czas, kiedy przychodzą mi do głowy najlepsze pomysły. Wreszcie – czas, kiedy głowa odpoczywa. Czas, kiedy nikt nie wisi mi na nodze i nie woła „mammmmmooooo!“. Każda mama małych asów wie, jak wiele dają takie chwile samotności. Biegam, pływam, jeżdżę na rowerze, żeby nie zwariować. Już jako mama stanęłam na mecie maratonu w Londynie i Nowym Jorku. Jako mama pokonałam ½ Ironmana w Gdyni. Wcześniej zrobiłam to w trzecim miesiącu ciąży. Nie, to nie była brawura. To była świadomość, co mi wolno, a czego nie. Odpowiedzialność za siebie i małego człowieka. Decyzja podjęta po konsultacjach lekarskich. Wystarczy postawić sobie granice i – w razie czego – zejść z trasy. Nie musiałam – dopisała i pogoda (nie było za gorąco) i forma (byłam aktywna przed zajściem w ciążę). Dlatego mogłam sobie pozwolić na blisko 2 km w morzu, 90 km na rowerze i półmaraton na deser. Spokojnie, bez brawury, rozsądnie.

Przyjaźnię się ze sportem, żeby być lepszą dla siebie i dla innych. Sport to też lepsze krążenie, odporność, większa siła i solidna dawka endorfin. Oczywiście, jeśli podejdziemy do niego z głową albo...  wiedzą.

Nasz kod genetyczny to zakodowane informacje na temat naszych predyspozycji i obciążeń zdrowotnych. Niesamowite, jak szeroki mamy teraz dostęp do wiedzy na temat naszego ciała i tego, co chce przed nami skryć. Teraz już nie ma szans na takie tajemnice. Badania genetyczne mogą ocenić nasze predyspozycje sportowe, ale też ostrzec przed schorzeniami zatorowo-zakrzepowymi. Czasami wystarczą leki, żeby nie rezygnować ze swoich pasji. Obciążenia zdrowotne nie muszą już eliminować nas z aktywnego trybu życia. Trzeba tylko o nich wiedzieć. Rozwojowi wielu chorób można dzięki tej wiedzy zapobiec. Ja wolę wiedzieć. Dlatego się przebadałam.

Do góry strony

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

sprawdź szczegóły ico

Pakiet podstawowy onkologiczny dla kobiet

sprawdź szczegóły ico

Pakiet rozszerzony onkologiczny dla mężczyzn

sprawdź szczegóły ico

nietolerancje pokarmowe

sprawdź szczegóły ico

predyspozycje sportowe